16 Eylül 1963 Yonca Evcimik Doğdu

0
21

Yonca Evcimik ( Fatma Yonca Evcimik, 16 Eylül 1963, İstanbul), Şarkıcı, söz yazarı, oyuncu, dansçı, yapımcı, sunucu.

Image result for yonca evcimik

İstanbul’da dünyaya gelen sanatçımız sanat hayatına 1977 yılında çoçuk tiyatrosu ile başlamıştır.Eğitimine daha sonra Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuarı Yüksek Bale bölümünde devam edip mezun olmuştur.Müzikallerde  uzman dansçı ve şarkıcı olarak çalışmasının yanı sıra  tiyatroda da oyunculuk yapmıştır.

Yıl 1991’i gösterdiğinde  ilk albümü Abone’yi piyasaya sürüldü. Ve albümle aynı adı taşıyan şarkısı Abone de ilk klibi olarak yayına girdi. Yonca Evcimik aynı dönemde TRT’de yayınlanan Yarım Elma isimli programa dansçıları ile katıldı ve bu programdan sonra gündemden düşmeyen bir star olmuştır.

Yonca Evcimik 1993 yılında ikinci albümü “Kendine Gel”i piyasaya sürdü. Bu albüm ilk kez bir reklam kampanyası şeklinde hazırlanan albüm olmuştur. Klip kartoneti, bilbordlardaki fotoğraflar ve çekilen ilk klip birbirini tamamlayıcı nitelikte hazırlanmıştır. Yine ilk kez vücut ritmi bu albümde kullanılmıştır. O zamanlar Türkiye’de vücut ritmiyle çıkarılan sesleri kayıt etmek için özel bir aygıt bulunmadığı için Yonca Evcimik ve 11 dansçı stüdyoda mikrofonlar yardımıyla dans koreografisindeki vücut seslerini müziklerinde kullanmışlardır.

1994’de Türkiye’de yapılan ikinci tekliyi yaptı (Türkiye tarihinin ilk teklisi 1993 yılında T-Ekspres nam-ı diğer Erol Temizel’in piyasaya çıkarttığı “Dom Dom”dur.). “8:15 Vapuru” adlı bu tekli, kısa sürede müzik marketlerde ilk sıralara yükseldi.

Yonca Evcimik teklisini yayınladıkdan sonra yine 1994 yılının Temmuz ayında “Yonca Evcimik 94” adlı albümünü piyasaya sürdü. Farklı bir tarz deneyen sanatçı, Jamaican Rap Sound’un Türkiye’de ilk kez kullanıldığı bu albümle popülaritesinden ve başarısından bir şey kaybetmediğini kanıtladı. Bu albüm Abone’den sonra en çok satan ikinci Yonca Evcimik albümüdür. Yonca Evcimik bu albüm sayesinde sesini Avrupa’ya duyurmaya başlamıştır.

Yurt dışından gelen teklifleri de her zaman değerlendiren Evcimik, sadece Türkiye’de değil yabancı ülkelerde de tanınan, dinlenen isim olmuştur.

1997 yılına gelindiğinde yine ”Yaşasın Kötülük” isimli teklisini piyasaya sürdü ve bu albüm Sezen Aksu imzasını taşıyordu.

1998’de ” Günaha Davet ” adlı albümü ile tekrar sevenlerine merhaba diyen Yoncimik , baştan aşağıya yenilediği görünümü , güçlü altyapılar ile hazırlanan şarkıları ile adını yine zirveye yazdırdı. Ayrıca bu albüm Evciğime Kral Tv video müzik ödüllerinde yılın en iyi kadın pop müzik sanatçısı ödülünü getirmiştir. Bu albümün gündemde olduğu yıllarda Sezen Aksu “Eğer Madonna’ya verilen imkanlar Yonca’nın elinde olsaydı, bugün Yonca Evcimik Madonna’dan daha ileride olurdu.” açıklamasında bulunmuştur.

Müzik çalışmalarına üç yıl ara veren Evcimik, 2001 yılında yeni bir albümle hayranları ile buluştu. “Herkes Baksın Dalgasına” adını verdiği 6. stüdyo albümü ile yine farklı bir Evcimik huzurlarımızda idi.

Takvimler 2002 ‘yi gösterdiğinde yine bir ilk yapma zamanı gelmişti. Evcimik , 1991 – 1994 arasında ki albümlerindeyayınladığı ve dillere marş olan 12 şarkısının, Türkiye’nin en ünlü DJ ‘leri tarafından yapılan remixleri ile hazırladığı ” THE BEST OF YONCİMİX – REMİXES ” albümünü 2002 yazında yayınlayarak , avrupai müzik alt yapıları ile yine piyasadaki rakiplerinden bir adım önde olduğunu kanıtladı. Albümün diğer bir özelliği ise Evcimik şarkı seçimlerini fan clup aracılığı ile yapmış olmasıydı.

2004′ de ” Aşka Hazır”  albümünü piyasaya sürdü.

2005 yılında ise hayranlarına bir sürpriz yaparak “Oldu Oldu Gözlerim Doldu” adlı bir tekli çıkardı.Söz ve müzik kendisine aitti.

2008′de 3 yıllık bir aradan sonra ”Şöhret – İbret Öyküsü” adındaki albümünü piyasaya sürdü. Genç yeteneklere yer vererek Popkorn adlı kız grubunun yanı sıra kendi şarkılarını yazan ve çok iyi bir dansçı olan Uğur Yıldıran (U.UR)’a kendi albümünde yer verdi. Türkiye de yine denenmemişi yaptı ve 3 farklı projeyi bir albümde birleştirdi. Bu albümde sanat camiasında büyük sorun olarak gördüğü şöhret hastalığını konu alan Evcimik, şarkılarıyla mesaj göndermeyi ihmal etmedi. Albüme ismini veren “Şöhret” isimli şarkının müziği Bora Öztoprak’a, sözleri ise Bora Öztoprak ve Yonca Evcimik’e aittir.

Yonca Evcimik 2010 yılında ”Tweetine Bandım” isimli tekliyi piyasaya sürdü. Şarkı sosyal paylaşım sitelerindeki sözcükler kullanılarak Tiridine Bandım türküsünün müziğine uyarlandı.

Yonca Evcimik aynı zamanda hayvanları seven ve destekleyen sanatçılarımızdan olmuştur. Hayvan hakları için başlattığı “Var Olmak Haktır” adlı sosyal sorumluluk projesi için 2011 yılında çeşitli sanatçılarla birlikte Seni Hala Seviyorum isimli bir single’a imza atmıştır.

Evcimik, Eylül 2012’de sözleri Barlas Erinç’e, bestesi Tolib Kuliev’e, düzenlemesi İskender Paydaş’a ait olan ”Yallah Sevgilim” isimli bir single yapmıştır.

2014’ün Haziran ayında ise ”15.” adlı albümünü piyasaya sürdü.

Yonca Evcimik denildiğinde aklımıza gelen ilk şey ÇILGIN BEDİŞ

Image result for çılgın bediş

1996-1999 yılları arasında Kanal D de, 2001 yılında ise Show Tv de gösterime sunulmuştur. Dizi sadece pazartesi günü verilen bölümlerinden değil tekrar verilen bölümlerinde de reytig almayı başarmış bir dizidir.

Dizinin jenarik müziği oldukça dikkat çekici olup akılllardan da kolay kolay çıkmayan tonlardaydı.Dizide Evcimik oldukça çılgın marjinal ve bir o kadar da hayalperest bir genç kızdı. Aslında Çılgın Bediş bir karikatür serisidir fakat günümüzde dizi olarak daha çok bilinmektedir.

Yonca Evcimik Ödüller

Yonca Evcimik’in “Abone” ile başlayan müzik maratonunda aldığı ödüller arasında “En Çok Satan Albüm Ödülü”, “Ümit Vaad Eden Sanatçı Ödülü“, Türkiye’de dönemin en önemli ve etkili video müzik kanalının düzenlediği organizasyonda “Yılın En İyi Kadın Pop Sanatçısı Ödülü” ve KKTC’de düzenlenen bir törende de ”Yılın Kadın Pop Sanatçısı Ödülü“, doğaya ve canlılara verdiği önemden ve bu konudaki çalışmalarından dolayı Doğa ve Çevre Derneği’nden “Yılın Çevrecisi Ödülü” bulunmaktadır.

 

 

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here