Halikarnas’ın Kaşifi Charles Thomas Newton’un Doğumu

0
40

Özel yaşamı hakkında pek bir bilgi bulunmamasına rağmen arkeolojiye olan katkıları ve koleksiyonlarıyla bilinen Sir Charles Newton 16 Eylül 1816’da İngiltere’de doğmuştur. 

Antikalar Bakanlığı Koruyucu olarak İngiliz Müzesi için büyük koleksiyonlar hazırlayan Newton, Oxford’daki Christ Church’da eğitim gördü ve 1840’ta British Museum’a katıldı. Newton, Müze’deki Yunan ve Etrüsk vazolarının yayınını organize etti.

1841’de yöneticisi tarafından müzedeki klasik bir objeyi güvence altına alabilmesi için Mytilene (Midilli)’ye bir konsolosluk görevlisi olarak atandı. Oxford Üniversitesi’nde Regius’un Rumca başkanlığı görevini de bırakarak objeleri toplamaya devam edebildi.

Newton’un en büyük başarısı Bodrum’daki kazılarda dünyanın yedi harikasından biri olan Halikarnas Mozolesini keşfetmesi oldu. Türk hükümetinin yardımıyla Halikarnas’tan baş kalanlarla birlikte İstanbul’a gelen bronz Delphian yılanını ve Yunan tanrıçası Demeter’in bir heykelini müzeye getirdi.

Halikarnas’taki Keşifler Tarihi    adlı bir kitap yazdı ve 1862’de bu kitabı yayınlandı.

Newton 1859-1961 yılları arasında Roma’da Konsolos olarak çalıştı. 1862’de müzeye geri döndü. Görev süresince, Newton, kendi müzesi için klasik sanatın en muhteşem parçalarını satın aldı. Bunlara Farnese, Pourtalès, Blacas ve Castellani ailelerinin koleksiyonları dahildi.

1877’de Percy Gardner’la Heinrich Schliemann’ın Mycenae yayılımının bulgularını değerlendirmek için seyahate çıktı.

1885’te Yunanlıların Etkilerini Geliştirme Derneği ve  Atina’daki İngiliz Okulu’nun kuruluşunda büyük rol oynadı.

28 Kasım 1894’te İngiltere’de öldü.

Newton’un keşfettiği ve dünyanın yedi harikasından biri olan Halikarnas Mozolesi’ni daha detaylı anlatan sonraki yazımda görüşmek üzere 🙂

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here