16 Aylık Kraliçe Catherine Howard

0

Catherine Howard 16 ay İngiltere Kraliçesi olmuştur. Daha sonra VIII. Henry’nin her zamanki kurbanı olmuş, zina ve vatan hainliği suçlarından idam edilmiştir.

Catherine Howard Doğumu

Lord Edmund Howard ve Joyce Culpeper’ın tek kızlarıdır. Lord Edmund’un kız kardeşi Anne Boleyn’in annesi Elizabeth Howard’dı. Yani Catherine, VIII.Henry’nin ikinci karısı Anne Boleyn ile kuzendi. Aynı zamanda Anne ve Henry’nin kızları I. Elizabeth ile de kuzendi.

Catherine aristokrat bir soydan geliyordu. Büyük babası Norfolk Dükü Thomas Howard’dı.

Catherine büyük ihtimal Lambeth’de doğdu. Annesini beş yaşındayken kaybetti. Babası da Dowager Düşesi ile evlendi.

Catherine, üvey annesi Dowager Düşesi’nin aşırı disiplini altında büyüdü. 13 yaşındayken 36 yaşındaki müzik öğretmeni Henry Mannox’un cinsel tacizlerine uğradı. Daha sonraları Mannox, Catherine’in aleyhinde konuşacaktı. Catherine’e bu ilişki sorulduğunda, küçük bir kızken masum bir flörtleşmeden bahsedecekti. Bazı zamanlar da ona dokunmasına izin verdiğini itiraf edecekti.

15 yaşına geldiğinde bu ilişki bitti. Catherine, Lambeth’e Dowager Düşesi’nin evine taşındı. Orada düşesin sekreteri Francis Dereham ile bir ilişki yaşadı. İlişki öyle bir boyuttaydı ki birbirlerine kocam ve karım diye hitap ediyorlardı.

Daha sonraları amcası Norfolk Catherine’e, VIII. Henry’nin dördüncü karısı Clevenli Anne’nin nedimesi olması için sarayda yer buldu. Catherine Lambeth’ten ayrılarak saraya gitti.

Sarayda Catherine, Kral Henry’nin dikkatini çekmeye başladı. Özellikle Norfolk’un etkisi çok büyüktü bu konuda. Catherine genç, güzel, neşeli ve pervasız genç bir kızdı. Henry’e göre o, hiçbir kadında olmayan bir şeylere sahipti.

Henry ona “dikensiz gül” ve “mücevher kadın” diyordu.

Catherine Howard Evliliği

Kral Henry ve Catherine 28 Haziran 1540’de, Cromwell’in idam edildiği tarihte evlendiler.

Catherine genç, pervasız ve neşeliydi evet. Bu sebeple de saray disiplinini sağlayamıyordu. Sürekli pahalı Fransız elbiseler giyiyor, mücevherler takıştırıyordu. Nedimeler ve saray centilmenleri disiplinden uzak birbirleriyle gelişigüzel flört ediyordu.

Kral ise gün geçtikçe depresyona giriyor ve sinirli biri oluyordu. Karısıyla arasında 38 yaş farkı vardı. Yaşlılık, bacağındaki sakatlık ve karısının onun bu sıkıntılarına rağmen genç ve sağlıklı halleri onu iyice bunaltıyordu.

Bir de Catherine’in adı saray centilmenlerinden Thomas Culpeper ile ilişkileri olduğu hakkında dedikodular çıkmaya başlamıştı. Hatta, Henry’nin idam ettirdiği ikinci karısı Anne’in kardeşi George Boleyn’in karısı Jane Boleyn’in ikisinin buluşmalarına yardımcı olduğu söyleniyordu.

Catherine Howard İdamı

Henry karısından şüphelenmeye başlamıştı. O dönem Catherine’in eski sevgilisi Francis Dereham’de saraya gelmiş, Catherine’e şantaj yaparak sarayda bir iş vermesini sağlamıştı.

Artık kraliçe hakkında asılsız suçlamalar durmuyordu. Soruşturma yapıldı ve kraliçeye yazılan aşk mektupları ortaya çıktı. El yazısı Culpeper’a aitti.

Mahkeme kuruldu. Dereham ve Culpeper vatana ihanetten tutuklandı ve idam edildiler. Kesik kafaları Londra Köprüsü’ne asıldı.

Kraliçe de vatana hainlik ve zinadan yargılandı. Ölümle cezalandırıldı. Catherine onu almaya geldiklerinde çığlıklar atarak ağlıyordu. 13 Şubat 1542’de kafası kesilerek idam edildi. Onun ardından da Jane Boleyn idam edildi. Cesetleri Anne ve George Boleyn’in gömüldüğü kiliseye adsız bir şekilde gömüldü. 

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here