1574 III. Murad Tahta Çıktı

0
95

1574 III. Murad Tahta Çıktı

Sizlere III. Murad ‘ ın hayatını kısaca anlatayım , savaş detaylarına pek girmek istemediğimden yazmadım ama onun hakkında bilgi edineceğiniz bir yazı olacağından emin olabilirsiniz.

Babası : II.Selim

Annesi : Afife Nurbanu Sultan

Doğumu : 4 Temmuz 1546

Vefatı :  16 Ocak 1595 (48 yaşında )

Saltanatı :  1574 – 1595 ( 19 yıl ve 12. Osmanlı Padişahı)

 

 

 

 

 

 

III. Murad cömert ve insanlara fazlasıyla yardım etmesini seven , merhametli bir kişiliğe sahipti.

Arapça ve Farsça’yı çok iyi bir şekilde konuşuyordu.

Şehzadeliği sırasında bulunduğu Manisa’da devrin en değerli ulemasından ders almıştır. Ve Osmanlı padişahları arasında en alim padişahlardan biriydi.

Babası Sultan II.Selim’in vefatı sonrasında Manisa’ dan İstanbul’ a gelerek 22 Aralık 1574 tarihinde tahta geçti.

28 yaşında geçtiği tahtta ( kimisi yaş olarak 29  da diyor orası belli değil galiba çözemedim orayı ben. Neyse biz böyle diyelim , yazımıza devam edelim.) 21 yıl kalan Sultan III. Murad  16 Ocak 1595 tarihinde felç geçirdi ve vefat etti. Ayasofya Camii’nin  avlusuna defnedildi.

III. Murad padişahların 12.’sidir ve II.Selim’ in büyük oğludur.

Sokullu Mehmed Paşa’nın ağırlığını hissettirdiği III. Murad döneminde , Osmanlı toprakları en geniş sınırlarına ulaştı.Babası II.Selim’ den devraldığı 13.162.151 km kare ülke toprağını , 24.534.242 km kareye yükseltmiştir.

( babasından kalan parayı ikiye katlar gibi katlamış ülkeyi helal olsun )?

Ancak babası Sultan II.Selim gibi devlet islerine fazla müdahil olmadı . Bürokrasi ve hükümet daha ziyade Sokullu Mehmed Paşa tarafından idare ediliyordu.

Kanuni’ nin son , II.Selim’ in de tek vezir-i âzami olan Sokullu Mehmed Paşa , devlete hakim olmakta devam ettiyse de,  aleyhinde en önemli devlet adamları birleşmişlerdi. 14 yıldan fazla süren diktatörlüğü ile geniş bir muhalefet yaratan Sokullu , Divan-ı Hümayun (Kabine) toplantısından çıkarken , deli olduğu iddia edilen bir adam tarafından hançerlenerek öldürüldü.

Bu olayı III. Murad ‘ ın düzenlemiş olması şüphesiz gibidir , Sokollu aynı zamanda  eniştesidir.

 

III. Murad’ın Eserleri

Üsküdar Toptaşı Bimarhanesi, Üsküdar Valide Camii ve külliyesi, Harem-i Serif’in onarılması, Mekke su yolları onarımı , Kars Kalesi , Beşiktaş Yahya Efendi Türbesi, İstanbul Azapkapı Sokullu Mehmet Paşa Camii ( Unkapanı köprüsü yanı – Tophane tarafı), İzmit Pertev Paşa Camii ( Yeni Cuma Cami ), Ilgın Lala Mustafa  Paşa külliyesi, Tophane Kılıç Ali Paşa Camii.

Çocukları

Erkekler => III.Mehmed , Selim, Bayezit, Mustafa , Osman , Cihangir , Abdullah , Abdurrahman , Hasan , Ahmet , Yakup, Alemşah , Yusuf , Hüseyin , Korkut , Ali , İshak , Ömer , Alaüddin ve Davut

Kızlar => Ayşe , Fatma , Mihrimah ve Amriye

 

 

 

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here