11.Osmanlı Sultanı II.Selim Han

0
6

11.Osmanlı Sultanı Selim Han

Sultan Selim 28 Mayıs 1524 İstanbul’da dünyaya geldi .Kanuni Sultan Süleyman’ın ve Hürrem Sultan’ın oğludur. 2.Selim 16 yaşına kadar sarayda yaşamış ve burada eğitim görmüştür. 16 yaşındayken Manisa Sancak Beyliğine atanmıştır. Gençliğinden itibaren diğer şehzadelerle taht mücadelesine girişmiştir fakat zamanla Sultanlık için Şehzade Mustafa, Şehzade Bayezid ve kendisi kalmıştı. 1553 yılında Şehzade Mustafa’nın vefatından sonra Sultanlık yarışı sadece Şehzade Selim ve Şehzade Bayezid arasında geçmeye başlamıştır.

Bu mücadele çok çetin bir hâl almaya başlamıştı ki 1559 yılında Konya ovası yakınlarında iki şehzadenin de ordusu karşılaşmış ve bu savaştan galip ayrılan taraf Şehzade Selim olmuştur. Savaşı kaybeden Şehzade Bayezid’ı Doğu’ya kadar takip etmiştir. Bayezid bir süre sonra tekrar Konya’ya döner fakat daha büyük bir ordunun üstüne geleceği haberini alınca Safevi Devletine(İran) sığınır. Daha sonra Kanuni Sultan Süleyman dönemin Safevi Hükümdarı Şah Tahmasab’la belli şartlar altında anlaşarak Şehzade Bayezid’i teslim alması için bir grup asker yollar.Bu askerler Şehzade Bayezid’i teslim alıp infaz eder ve Sivas’a gömerler. Bu olaydan sonra tek şehzade olarak kalan 2.Selim başkente yakın olan Kütahya Sancak Beyliğine atanır. 1566 yılında Zigetvar Seferinde babası Kanuni’nin vefat etmesi sonucunda Osmanlı İmparatorluğunun başına geçer. Sultan 2.Selim Osmanlı’da ordunun başında sefere çıkmayan ilk padişahtır. Bunun yanında kazanılan zaferlerde şunlardır:

Sakız Adasının Fethi(1566), Kahire kalesinin fethi(1569), Kevkeban kalesinin fethi(1570), Dalmaçya’nın fethi(1571), Kıbrıs’ın Fethi(1571)

Bu zaferlerden de anlaşılacağı üzere Osmanlı’nın Akdeniz hakimiyetinin tamamlanması amaçlanmıştır. Fakat bunu hazmedemeyen haçlı donanmaları “Kutsal İttifak” adı altında bir oluşumla İnebahtı Savaşında Osmanlı’yı yenilgiye uğratır ve donanmasını yakarlar. Fakat bu yenilgi Osmanlı’yı uzun süre etkilemez çünkü kısa sürede yeni ve daha güçlü bir donanma inşa edilir. Savaşların dışında Osmanlı mimarisine Mimar Sinan tarafından “Selimiye Camii” gibi bir şaheserde bu dönemde yapılmıştır. Sultan 2.Selim 15 Aralık 1974‘te İstanbul’da hayata veda etmiştir.

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here