İyi ki doğdun Mega Star Tarkan.

Bugün 17 Ekim. Dünyaca ünlü starımız Tarkan’ın doğum günü. Ülkemizde 7’den 70’e Tarkan’ı duymayan, şarkılarını... 

Demi Lovato Simply Complicated Üzerine Bir Söyleşi

Beni hiç terk etmemişsin gibi hissettirebilir misin?  Bugün tarih 17 ekim 2017. Bu günden sonra bu tarih Lovatic ailesi... 

17 Ekim 1993 tarihin de, Birleşmiş Milletler tarafından kutlanması önerilen önemli günlerden her yıl geleneksel olarak kutlanmaya devam ediyor.

Bugün Dünya Yoksullukla Mücadele Günü

17 Ekim 1993 tarihin de, Birleşmiş Milletler tarafından kutlanması önerilen önemli günlerden her yıl geleneksel olarak... 

Nil Karaibrahimgil İyi Ki Doğdun

Şarkıcı,söz yazarı, müzisyen ve reklamcı. Kariyerine reklamcı olarak başlayıp şarkıcılıkla devam ederek Türk... 

Her insanın yardımseverliği içinde oluşu gibiydi hayatı ama daha sonra imanı iklim değişikliğine uğrayarak çok konuşuldu bir ara dua ettiğini bıraktığını söyleyerekte çok dikkat çekmiştir ve bu kişi ünlü Rahibe Terasa'dır..

İmanı İklim Değişikliğine Uğrayan Rahibe…

Her insanın yardımseverliği içinde oluşu gibiydi hayatı ama daha sonra imanı iklim değişikliğine uğrayarak çok... 

11 Ekim Dünya Kız Çocukları Günü

Kategori : Ana Sayfa, Eğitim, Tarih - Etiketler :, , , , , , , - Tarih : 11 Ekim 2017

Share

Kız Çocukları Günü, kız çocuklarına yapılan ayrımcılığın önlenmesi ve insan haklarından tam ve etkili bir şekilde yararlanmalarını sağlamak amacıyla, Türküye, ve Peru’nun girişimleri sonucu, 2012 yılından beri kutlanan bir gündür.

Türkiye’nin başvurması sonucu, 193 üyeli Birleşmiş Milletler Genel Kurulunda, 2012 yılından itibaren ’in ”Dünya Kız Çocukları Günü” olarak kabul edilmesine ilişkin Türkiye, Kanada ve Peru tarafından hazırlanan karar tasarısı bütün ülkelerin onayıyla kabul edilmiştir.

Kararda, ‘ekonomik büyüme, BM Binyıl Kalkınma Hedeflerine ulaşılması ve kız çocuklarının kendilerini etkileyecek kararların alınmasına katılımı açısından kız çocuklarının desteklenmesinin, güçlendirilmesinin ve onlara yatırım yapılmasının son derece önemli olduğu, ayrıca bunun başarılmasının kız çocuklarına karşı ayrımcılık ve şiddet sarmalını kıracağı, onların insan haklarından tam ve etkili bir şekilde yararlanmalarını sağlayacağı’ belirtilmişti.

Her yıl toplanan Dünya Kız Çocukları Konferansı’nı, ülkemizde Aydın Doğan Vakfı üstlenmektedir. Aydın Doğan Vakfı; amaçlarımız ve gerçekleştirdiğimiz faaliyetlerle örtüşüyor. Bu nedenle, konuyla ilgili toplumsal farkındalığı artırmak ve Vakfın faaliyetlerine zemin oluşturmak amacıyla Dünya Kız Çocukları Günü Konferansı’nı sahiplenmekten gurur duyuyoruz açıklaması yapmıştır.

 

Bu Dünyayı Bugünün Kız Çocukları Kurtaracak

 

Ülkemizde maalesef kadına yönelik cinsiyetçi bir bakış açısı hakim. Şiddet, saygı göstermeyiş, öteleme, hak yeme, erkek egemen bir toplum geleneğini sürdürme eğilimiyle beraber ne giyineceğine, ne zaman nerede gezeceğine, ne okuyacağına, hatta okuyup okumayacağına, daha da ileri giderek kiminle evleneceğine erkeğin karar verdiği, kadının da maddi manevi güçsüzlük ve süregelen bir yanlış toplum bilinci sebebiyle baş eğip, kabul etmiş olması gibi vahim bir durum söz konusu.

Ve bu hepimizin sorunu, hepimizin ayıbı. En çok da kadının…

Niye mi?

Çünkü bir kadını, kadın yetiştirir. Eş, baba, patron, damat, yönetici, işçi olan erkeği de kadın yetiştiriyor. Kadına değer veren erkeği de kadın yetiştiriyor. Kadını ezen, yok sayan, üzerinde karar hakkının olduğunu düşündüğü erkeği de bir kadın yetiştiriyor. Ama bir yerde durum öyle bir kilitlenmiş ki, baskı altında eğitimsiz ve güçsüz yetişmiş kadın, yaşadığından gördüğünden mütevelli, şikayet ettiği, tarafından hor görüldüğü adam gibi bir erkek çocuğu yetiştirmeye devam ediyor.

Peki bunun önüne nasıl geçeceğiz? Bunu nasıl düzelteceğiz?

İşte burada çözüm, yarının eşi ve annesi olacak olan kız çocuklarını eğiterek ve onların haklarını gözeterek olacak. En başından bilgili, donanımlı gözü açık olursa, gücün kendisinde olduğunu, haklarını bilirse, o da kendi dünyasından başlayarak geleceğin kadın ve erkeklerini değiştirecek. Bu bilinç yaşamın devamını sağlayan kadının bilinçlenmesiyle olabilir ancak. Ve yarının kadını, bugünün kız çocuklarını, biz korumalı ve geliştirmeliyiz ki, geçmişten gelen bir kara büyü gibi ayaklarımıza dolanan bu kadın sorununu çözebilelim…

Lütfen kız çocuklarımıza iyi bakalım. Sevgiyi, saygıyı, eğitimi ve haklarını eksik etmeyelim ki, onlar da sevgiyi, barışı, eşit hakları dünyaya hakim kılan bir zihniyet yetiştirsinler.

Bu dünyayı bugünün kız çocukları kurtaracak!

Ayşen Ilgın

Ayşen Ilgın

Yazar + Editör *** Tüm Yollarım Sana Çıkıyor Romanı Sahibi >> http://www.dr.com.tr/Kitap/Tum-Yollarim-Sana-Cikiyor/Aysen-Ilgin/Edebiyat/Roman/Turkiye-Roman/urunno=0000000723164
Ayşen Ilgın
Share
Yorum Yaz
Ad Soyad :
E-mail :
Yorum :

Share
Loading...