10 Efsane Animasyon

1
10 Efsane Animasyon
10 Efsane Animasyon

1. Vol-i

2008 yapımı bu film dokunaklı bir aşk hikayesini, insanoğlunun ise kendi dünyasını nasıl kendi elleriyle yıktığını gösteriyor. İnsanların terk ettiği çöplerle dolu dünyayı temizleme göreviyle tek başına yaşayan sevimli Vol-i bir gün dünyayı kontrole gelen Eve adlı bir robota aşık olur ve romantik aynı zamanda eğlenceli bir hikaye başlar.

 

 

2. Kutup Ekspresi

Noel Baba’ya olan inancını kaybetmiş bir çocuğun bir gece ansızın gelen gizemli bir trenle olan garip ama eğlenceli hikayesi. Bir çocuğun inancın yaş, kural ve sınır tanımadığını öğrendiği, soğuk kış ayında bir fincan sıcak çikolata tadında bir 2004 yapımı animasyon.

 

 

3. Karlar Ülkesi

2013 Walt Disney yapımı bu film, Disney’in çıkardığı en iyi animasyon olarak seçilmiştir. Bu film gerçekten de çok eğlenceli. Sihirli güçleri olan ve bunları kontrol edemeyen Elsa, anne ve babası ölünce kraliçe olur. Taç giydiği gün, kardeşinin güçlerinden habersiz Anna’nın üzerine gelmesiyle kavga ederler ve Elsa halkın önünde güçlerine engel olamaz. Halkından korkan Elsa ülkeyi terk eder ama krallığı hiç alışkın olunmayan bir kışa teslim etmiştir bilmeden. Bu laneti kaldırmasını ve kardeşinden özür dilemek istediği için Anna’da, genç dağcı Kristof ile eğlenceli ama bir o kadar da tehlikeli bir yolculuğa çıkar.

 

4. Yukarı Bak

82.Akademi Ödüllerinde En İyi Animasyon ödülünü alan bu film 2009da gösterime girmiştir.

Karısı Ellie’yi kaybeden Carl, evini kentsel dönüşüme feda etmemek için çırpınır. Yetkililerin evini elinden alacağını öğrenince, karısıyla hep hayalini kurduğu ama gerçekleştiremediği macerayı yaşamaya karar verir. Evini bir sürü helyum gazıyla dolu balona bağlar Russel isimli küçük bir çocuğun kazara yolculuğuna dahil olması ile Cennet Şelalesi’ne doğru eğlenceli bir maceraya uçarlar.

 

 

5. Oyuncak Hikayesi 3

2010 tarihinde çıkan bu film gişede en çok hasılat kazanmış animasyon olmuştur.

Artık oyuncaklarıyla oynama yaşı geçen Andy, onları tavan arasına kaldırmaya karar verir. Sadece Şerif Woddy’yi yanına alır ve diğer oyuncalarını bir poşete koyar. Annesi de poşeti çöp sanıp, çöpe atar. Woddy arkadaşlarını kurtarmak için yola koyulur ve eğleneceli bir macera başlar.

 

 

6. Cesur

Bu animasyon tüm klişeleri yıkan bir masal aslında. Alışılmışın dışında bir prenses olan Merida anne ve babasına, ayrıca halkına prenseslerin de savaşabileceğini kanıtlamaya çalışmaktadır. Kesinlikle izlenmeye değer.

 

 

 

7. Kayıp Balık Nemo

2004’de En İyi Animasyon dalında Oscar almış bir efsanedir kendisi.

Film Nemo’num kaybolması ile alakalı elbette ki. Babasının onu araması, Nemo’nun ise geri dönme çabalarını anlatan bir macera.

 

 

8. Shrek

Bu da Oscar alan bir yapım. 2001 çıkışlı film, çirkin bir dev olan Shrek’in, bir ejderhanın kaçırdığı Prenses Fioana’yı kurtarması işe başlar. Shrek zamanla prensese aşık olur ama prensesin herkesten sakladığı bir sır vardır.

 

 

 

9. Buz Devri

 

Buzul Çağı’nı anlatan eğlenceli bir filmdir Buz Devri. Bir mamut, bir kılıç dişli kaplan, bir miskin ve tatlı bir bebeğin maceralarını anlatıyor.

 

 

10. Ratatouille

Bu animasyon da bir Oscar ödüllü.

Şef Guasteu hayranı Fare Remi, yeryüzüne çıkıyor ve restorana giriyor. Remi, Linguini’in yanlışlıkla karman çorman ettiği çorbayı düzeltiyor ve macera başlıyor.

Share

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here