10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü

0
34
İnsan hakları,herkesin insan olmaktan kaynaklı olarak sahip olduğu evrensel haklardır. İnsan hakları özgürlük eşitlik ve adalet kavramlarıyla yakın ilişki içindedir
İnsan hakları,herkesin insan olmaktan kaynaklı olarak sahip olduğu evrensel haklardır. İnsan hakları özgürlük eşitlik ve adalet kavramlarıyla yakın ilişki içindedir

HERKES FARKLI HERKES EŞİT

İnsan hakları,herkesin insan olmaktan kaynaklı olarak sahip olduğu evrensel haklardır. İnsan hakları özgürlük eşitlik ve adalet kavramlarıyla yakın ilişki içindedir. Bu yıl İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi’nin kabul edilişinin 69. yılı. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu 10 Aralık 1948 tarihinde beyannameyi kabul etti. İnsan hakları günü de beyannamenin kabul edilmesinden iki yıl sonra 1950’de kabul edildi. Türkiye 6 Nisan 1949’da beyannameyi kabul eden ülkeler arasına katıldı. İnsan hakları günü bu tarihten itibaren her yıl 10 Aralık’da kutlanmaktadır.İnsan hakları devlete karşı ileri sürülebilen haklardır.

İnsan haklarının ihlali günümüzde birçok şekilde yaşanıyor ve bu maddelerden birçok insanın bilgisi bulunmamakta ve haklarını savunamamaktadırlar. Devletlerin diğer devletlere zulümleri ve soykırımlarda bu önermenin boş bir önerme olmadığını ortaya koyuyor. Günümüzden örnek verecek olursak İsrail’in Filistin’e yaptığı zulümler ve Kudüs’ün başkent yapılması İslam dünyasına yapılan bir soykırım ve ihlaldir. Her insan aynı farklıdır. Fakat her insan aynı haklara sahiptir. Herşeyden önce insandır. Bir çocuğun özgür olmadığını söyleyebilir misiniz? Bir çocuğun eşit olmadığını söyleyebilir misiniz? Peki bir çocuğun iyi birer mevkiyi haketmediğini söyleyebilir misiniz? SÖYLEYEMEYİZ! Evet doğdun bebeksin bütün bebekler aynı ağlar, hepsi masum doğar. Başındasın herşeyin belki adın Muhammet olur belki Musa belki İsa. Büyüyeceksin belki sarışın olacaksın belki esmer. Boyun kısa olacak belki yada 2 metre olacaksın. Kadın ya da erkek olursun kimse bebek demez artık sana… Başını aç derler ya da kapa. Sokaklarda gezme, mini etek giyme. Ruj sürme… Git dilen para getir mendil sat. Sev ama sakın dokunma beden senin değil nasıl olsa. Sen sus, sen savaş, sen çalış… İstedikleri gibi olmazsan öldürebilirler seni zira töreye de kurban gidersin belki. İşte insan hakları ne denli insanları koruyor muamma? Herkes eşittir ama göreceksin bazıları daha eşittir bu hayatta. Kadının adı yok burada. Yinede sen aldırma gülümse çocuk diyebilmek isterdim ama neden insan hakları niye var diye sormazlar mı adama? Şuan insan haklarını en büyük tehdit eden DEAŞ, FETÖ, PKK, YPG, Boko Haram, El Şebab gibi eli kanlı çetelerdir, işledikleri cinayetler ve döktükleri masum kanıyla insanlığın en büyük düşmanıdır.

Cumhurbaşkanı Erdoğan 10 Aralık İnsan Hakları günü ile ilgili yaptığı açıklamanın bir kısmında şunu demiştir; “Demokrasinin beşiği olduğu iddiasındaki ülkelerde dahi ayrımcılığın, kültürel ırkçılığın ve hak ihlallerinin arttığına şahit oluyoruz. İslam düşmanı ve yabancı karşıtı akımlar batılı ülkelerde giderek siyasetin merkezine oturuyor. Dili, dini, rengi ve kültürü farklı olduğu için milyonlarca insan ötekileştiriliyor, baskı ve şiddet görüyor. Arakan’da Müslümanların maruz kaldığı vahşet karşısında sergilenen kayıtsızlık, bunun en son örneğidir.” Bu açıklamada insan haklarının ne denli ciddi şekilde büyük devletlerce ihlal edildiğinide gösteriyor. Dünya lider ülkeleri fakir ülkeleri kan kusturuyor ve bununda adına medeniyet mi deniyor dersiniz? İnsan hakları 300 dilde tercüme edilip en çok tercüme edilen beyan olup birçok ülkedede bunlara fiili şekilde uyulmadığı resmiyette kaldığı herkesin bildiği bir gerçektir. Şimdi bu yazıyı okuyan okuyucuları insan haklarını yani kendi haklarını açıp okumasına ve bunlardan haberdar olmasına davet ediyorum.

Tuğçe Akkuş
En Son 3 Yazısı Aşağıdadır . . . (Tüm Yazılarını Görüntüle)

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here