10 Adımda Erkekleri Anlamak

1

Erkekleri Anlamanın 10 Yolu

Ah şu erkekler ! Ya da ‘Ah şu çocuk gibi olan erkekler’ mi demeliydim ? Zaman zaman onları anlamakta güçlük çekeriz yani böyle düşünürüz. Aslında mesele onların biz kadınları anlamaları için yaptığımız yanlışlarda. Doğru duydunuz ! Eğer bir kadın erkeğine nasıl yaklaşmasını bilirse o doğrultuda onu anlamaya başlayacaktır.
Tabii bir kadının o püf noktasına erebilmesi için de bazı şeyleri analiz edebilmesi gerekli.
Konumuz sadece kadın erkek ilişkilerinde erkekleri anlayabilmek için kadınların yapması gerekenler olsun. Çünkü bir erkek baba olduğunda farklı, koca olduğunda farklı, ağabey olduğunda farklı davranışlar sergileyebiliyor. Şimdi 10 adımda erkekleri biraz tanımaya çalışalım.


1.Kadın kulağıyla, erkek gözüyle sever.

Başlıktan anlayacağınız gibi, erkeğin gözüne hitap edemezse bir kadın, ne söylerse söylesin duymayacaktır.

Hatta erkekler bu durumu o kadar abartabilirler ki, bir kadının dış görüntüsünden fazlaca etkilendiyse, boş boş konuşsa bile onu saatlerce dinleyebilirler.
Tabi ki o ilişkiden beklentisi her ne ise onu elde edene kadar. Maalesef erkekler böyledir. Sadece gözüne hitap eden şeylere kısa süreliğine çarpılıp, amacına ulaştıktan sonra ortadan kaybolurlar.
Bir kadın ne kadar güzelse, erkeği o kadar etkiler ama kısa süreliğine.

İşin ilginç tarafı ise yapılan araştırmalara göre erkekler böyle davranırken, tam aksini söylerler. Anket sonuçlarına göre erkeklerin söylediği şey şu ”Dış görünüş önemli değil”.

Peki yaptığıyla söylediği bir olmayan erkekleri nasıl anlayacağız o zaman ?
Eğer onu sadece dış görünüşünle etkilediğini düşünüyorsan bu kesinlikle doğrudur ancak sadece dış görünüşünden mi etkileniyor sorusuna ilişkinin süresi karar verecek. Bir kaç istisna çıksa da, erkekler dışından hoşlanmadıkları kadının içini görmeye çalışmazlar. O zaman erkekleri anlamanın ilk ve en önemli kuralı; ”Güzelliğinden mi, düşüncelerinden mi etkileniyor ? ”onu bilmek.
Eski Yeşilçam filmlerinde, beğenmediği köylü kızın bir anda büyüleyici bir kadına dönüşmesiyle küçük dilini yutan erkek modeli de bu söylediklerimi onaylıyor 🙂


2. Erkeklerin beden dili ne anlatır?

Erkekler yalan söyler. Bu değişmez kural. İlişkinin başlarında salladığı bir kaç cümleleri mutlaka olur. Örnek verecek olursak, “Hayatımda gördüğüm en güzel kadınsın, ben ilk defa böyle şeyler hissediyorum, seni her dakika düşünmeden edemiyorum, sana bakınca büyüleniyorum” gibi cümleler. Bunları karşısındaki bayanı etkilemek adına yapsa da ben bu konuda esnek olmayacağım, düpedüz yalan diyeceğim 🙂 Çünkü; erkeklerin çoğu bunları söylerken beden dilleri farklı şeyler söyler.
Bakalım şimdi bedenlerinde konuşan organları neler diyormuş:
a- Gözler;
Bir erkek etkilendiği kadının gözlerinin içine bakar, gözlerden başka vücut hatlarında dolaşan gözler daha çok çapkınca bakışlar, heveslerin peşinde olan bakışlardır. Oysa ki gerçekten etkilenen erkek, konuşurken genelde kaşlarını kaldırarak ve karşısında duran kadının tam gözlerine odaklanarak konuşur.
b-Eller;
Erkekler eğer karşısındaki kadından hoşlanıyorsa elleri rahat durmayacaktır, ya saçlarını düzeltip duracak ya kemerini oynatıp duracak ya da kravatını gevşetip, sıkacaktır. Hiç bir şey yapamasa iki de bir dizlerine koyup çekecektir. Bunlar heyecan belirtisi ve acaba nasıl görünüyorum endişesidir.
c-Bacaklar;
Bacak bacak üstüne atan bir erkeğin, üste getirdiği bacağı karşısındaki kadına doğru ise bu ona karşı ilgili olduğunu gösterir. Söylediği her sözü dinlediğini ifade eder. Ve ya bacaklar iki yana açık, durmadan titretiliyorsa, çok heyecanlı ve nasıl davranacağını bilemediğini gösterir.

Bunlar her ne kadar kalıplaşmış şeyler olsa da istisnai durumlar çok azdır. Genellikle bu bulgular doğrudur.
Örneğin; “ Senden adeta büyülendim “ diyen bir erkek, yanındaki kadından fazla, çevresiyle alakalıysa kesinlikle yalan söylüyordur.


3. Erkekler güçlü kadın sever.

Ah erkekler diyorum da boşuna demiyorum. Onların işleri kadını etkileyene kadardır. Gerisine karışmazlar, hatta yeri gelir “sen öyle istedin“der işin içinden çıkarlar.

Bir kadın duygusal yönden çöküntü yaşıyorsa bir erkeğin desteğine hayır demeyecektir. Bunun bilincinde olan erkekler her zaman için bu durumu kullanıp, kadını kolayca etkisi altına alacaktır.
En başta söz ettiğim “işleri bitene kadar “deyimi bazen de tersine döner.
Duygusal anlamda bir kadını etkilemeyi başarmış erkek, çöküntü yaşayan kadın için bir yere kadar önemli olacaktır.

Erkekler her anlamda güçlü kadınlardan hoşlanırlar. İşi, görüntüsü, hatta iç dünyasında bile. Ağlak, duygusal kadınlar erkekleri daha fazla iter. Kendisiyle barışık olmayan kadınlar erkekleri bir yük altına girmiş duygusuyla sadece kendinden uzaklaştırır.

Etkileme aşamasında önem vermediği ruh hali, ilişki devam edecekse önemli bir hal alır ve asla duygusal anlamda kendisine fazlaca ihtiyaç duyan kadınlardan hoşlanmaz. Tam tersi duygusal anlamda kendisine dayanak olacak kadınlar ister.

Bunun için kadınların her şeyini erkeğe anlatması yersizdir. Bir bayan arkadaş durumu çözecektir.

Eğer bir erkeği anlamak istiyorsan kendini anlatmaktan vazgeç.


4.Erkekleri olduğu gibi kabullenmek gerekir.

Biz kadınlar genelde beğendiğimiz erkek vücutlarının içine, kafamızdaki model erkeği oturtmaya başlar öyle sevmeye devam ederiz . İşte erkeklerin en sinir olduğu şey !
Bazen avaz avaz “ beni olduğum gibi kabul et “diye bağırırlar ama biz yine de duymayız.
Onların en belirgin özellikleri egolarıdır. Kiminde biraz fazlaca, kimin de biraz daha az ama hepsinde de vardır ego.
Sürekli egolarını okşarsan onu değiştirmeye çalıştığını anlamayacak kadar da kör olabilirler bazen. Ancak bu durum kadınlar için yorucudur. Bunun yerine onu olduğu gibi kabullenip, öyle davranmak en iyisidir.

Şöyle söyleyelim o zaman … Bir erkeği değiştirmeden sevmek gerek …


5.Erkeklere fazla soru sorulmaz.

Erkekler kendileri soru sormaya bayılır. Hele ilgilendikleri kadının geçmişine kadar her şeyini öğrenmek isterler. Henüz tanışma aşamasında kendini anlatmaya bayılan erkek, soru sorulmaya başlandıysa bundan hoşlanmaz. Bu nedenle merak ettiğin her şeyi bir erkeğe sorarken gizli sormayı tercih et. Ağzından laf alır gibi 🙂 Aksi takdirde sorduğun her şey hayatına burnunu sokuyorsun havası vereceği için kendini hesaba çekiliyormuş gibi hisseden erkeK, bundan hoşlanmayacaktır.
Örneğin ; “Bu gün neler neler yaptın ?“ sorusu yerine, “ Hayatım çok yorgun görünüyorsun, canını sıkan her neyse seni dinleyebilirim. “ demek daha doğru olacaktır.
Başka bir örnek verirsek, telefonuna gelen bir mesajı mı merak ettin, “ Kim bu saatte mesaj yazan ? “ sorusu yerine “ Saate aldırmadan mesaj attığına göre önemli bir şey olmalı.” diyerek ağzından laf alabilirsin.

Yani erkeklere soru soracağız ama ifadelerimize dikkat edeceğiz 🙂


6.Erkeklerin üzerine düşmek büyük bir hatadır.

Tanışma aşamasında sık sık aranan, özlenen, erkek bundan o kadar hoşlanır ki; kendisini dev aynasında bile görmeye başlar. Bir erkeğe senden vazgeçemem diye hissettirmek onun senden vazgeçmesi için yeterli bir sebeptir. Her aradığında elinin altında olmak, sana olan ilgisini kaybettireceği için, hazır kendisini dev aynasında görmeye başlamışken ilk küçümsediği de sen olacaksın. Bu değişmez bir kaide. Bu yüzden erkeklerin üzerine düşmeden önce bir kere daha düşünün diyorum. Sana ihtiyacım var demek yerine, bana ihtiyacın var mı demek daha doğru. Senden vazgeçemem demek yerine benden vazgeçmeni istemiyorum izlemini vermek daha önemli. Çünkü erkeğin doğasında vardır şımarmak. Şımarık bir erkek ise baştan beri benzettiğim çocuk modelinden daha beterdir.

Erkekleri şımartmak yerine benim verdiğim değerle değerlisin imajı vermek daha doğrudur…


7.Erkekler ilgi bekler hem de kadınlardan daha fazla.

Genelde kadınlar daha çok ilgi bekler gibi yanlış bir düşünce var. Oysa kadın da erkek de ilgi ister. Hatta erkek biraz daha fazla ilgi ister. Nasıl mı?
Onlar yakışıklı olduğunu falan duymayı beklemez onun duymak isteyeceği sözcükler ”senin için”dir.
Evet ! Senin için kahvaltı hazırladım, senin için ayakkabı aldım, senin için kilo verdim, senin için tatil programı yaptım gibi. Senin içinle başlayan her cümle onlar için çok önemlidir.

O gün yemek yapmamış bile olsan, senin için pizza söyledim dersen, neden yemek yapmadın diye sormak aklına bile gelmeyecektir.

Tıpkı bir çocuk gibi bazen dizine yatırıp saçlarını okşasan bile bir erkek kendisine gösterilen ilginin samimiyet derecesini anlar.

Özellikle iş hayatıyla ilgilenmen çok hoşuna gidecektir.


8.Erkeğin ailesini olumsuz olarak eleştirme!

Özellikle ilerlemiş ilişkilerde ve evliliklerde erkeğin ailesinden kimseyi kötü bir şekilde eleştirme. Hele hele cümlelerin başına SENİN AİLEN kelimelerini asla koyma ! Erkekler bundan nefret ederler.
Bir erkeğin neyi neden yaptığını anlamaya çalışıyorsan aile ilişkilerine dikkat et. Ailesinden aldığı eğitim ve görgü , davranışları hakkında pek çok ip uçları verir. Eğer bunu çözümleyebilirsen onu daha iyi anlayabilirsin. Onun yeryüzünde mutluluk duyabileceği şeylerin başında, seçtiği kadının ailesi tarafından kabul görmesi gelirken, sen onun ailesini olumsuz eleştirirsen her şeyin baş sorumlusu sen olursun.

Ailesini sevmek zorunda değilsin ama arada denge kurmak zorundasın.


9.Erkekler de depresyona girer.

Kadınlar erkeklereden daha fazla depresyona girerler, bu bir gerçek ! Tabii ki erkeklerin depresyona girmediklerini söyleyemeyiz. Bir erkeğin depresyona girdiğinin en belirgin özelliği; üzerine oturmayan davranışlar sergilemesi. Uzun zamandır tanıdığın bir erkek de bunu gözleyip anlamak kolay ama yeni tanıştığın birinin depresyonda olduğunu anlamak zordur. Kadınlar ruhsal durumlarını kolayca sözle ifade ederken, erkeklerde durum böyle değil.
Yeni tanıştığınız birinin depresyonda olmasını anlamının tek yolu verdiğiniz sorulara, yaşına göre olgun olmayan cevaplar veriyorsa onda bir sorun olduğunu düşünebilirsiniz ancak yine de herkes de durum aynı değildir. Bunu anlamanın en güvenilir yolu zamanla tanımaktan geçer.

Depresyon çok moda bir kelime. Eskiden kimse depresyona falan girmezdi. Şimdi biraz detaylı düşünüyorsa hemen depresyonda etiketi hazır, tabii bizim konumuz bu değil, eğer bir erkek depresyondaysa mutlaka uyku, sindirim ve cinsel işlev bozukluğu yaşayacaktır. Onun depresyonda olduğunu düşünüyorsan, yaklaşırken biraz daha düşünceli olmakta yarar var.


10.Erkekler istemezse anlayamazsın.

Şimdiye kadar verdiğim bazı ip uçlarını okuyarak belki de eşinizi, erkek arkadaşınızı kafanızda gözlem altına aldınız ! Bunlar genel kaideler, asla böyledir diye bir iddam yok. Bilinmesi lazım ki bir erkek anlaşılmak isterse anlayabilirsiniz.

Bazı erkekler vardır özellikle kendilerini dış dünyaya kapatıp, kendine has bir modelin içine girer. İşte bu erkekleri anlamaya çalışmak yerine anlamadan anlayabilirsiniz. Biraz karışık oldu ama onlar böyle kalmak isterler ve anlaşıldıkları zaman kendilerini ele geçmiş hissederler. İçlerindeki o derinlik felsefesinin çekiciliği kaybolmasın isterler. Böyle erkekleri kendi halinde bırakarak, sorgulamadan, davranışlarını irdeleyip bir arıza yaratmadan da anlamış olursunuz. Bunu yapabilmek zordur tabii …
Bazı erkekler de anlaşılmak istediklerini bağıra bağıra ilan ederler, yaptıkları fevri davranışlar, öfke nöbetleri, ağlamalar hepsi “işte şu sebepten “ dolayı demektir. Bunları anlamak da zordur …


Erkekleri anlamak dedik de asıl mesele galiba karşındakini tanıyıp ona göre davranmakta. Çünkü genele hitap eden basma kalıp kurallarla onları tanımaya, anlamaya çalışmak yanlış olur.
Ha bir de unutmadan ! Okuduğunuz bu yazı bir kadın tarafından yazılıyor ve erkekleri anlamak adına düşünün ne fikirler yürütülüyor. Dikkat edin ! Kadın diyorum. Bizim bakış açımız böyle. Milyon kere düşünüp, miyarlarca sonuçlar çıkarabiliriz. Ama bir erkeğin gözünden erkeklerin tanımını, anlamını bilmek ister misiniz?
Şöyle diyor bir erkek; Yemek, seks, futbol !

Bunca söze ne gerek vardı efendim 🙂

Özge Güneş

En Son 3 Yazısı Aşağıdadır . . . (Tüm Yazılarını Görüntüle)

Share

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here